Paskaitykime!

2013-ųjų

VAIKŲ METŲ KNYGA

 

Ingrida Vizbaraitė ­– autorė, debiutuojanti vaikų literatūroje mažu, bet tvirtu žingsneliu. Tokiu kaip karžygiukas Bagulis, kuris nusprendžia ieškoti debesėlio pievose ir miškuose, kol suras. „Karžygiuko istorija“ – spalvingomis ir meniškomis iliustracijomis papuoštas pasakojimas mažiesiems apie tai, kad galbūt svarbiau ne surasti, bet išsaugoti, o tam kartais reikia mažo ar net didelio stebuklo.

„Kai gimsta vaikai, gimsta ir pasakos. Išplaukia iš pasąmonės kartu su lopšinėmis ir begaliniu švelnumu. Gyvenome toli, gražiojoje Škotijoje, ten gimė Ūliukė ir ėmiau jai pasakoti. Apie karžygius ir stebuklingą savo vaikystės pievą. Juk kai esi mažas ir smilgos dar kutena nosį, pasaulis atrodo visai kitaip nei tada, kai jos vos tesiekia kelius. Kai augi, pasaulis mažėja ir daug ko nebepastebi, bet kaip pievos kvapas įsigeria į plaukus, taip įsigeria į širdį vaikystėje patirtas gerumas, garbės suvokimas ir kuklaus kilnumo pavyzdys. Įsigeria ir įkvepia toliau tuo gerumu dalintis, saugoti ir gelbėti  kitus mažus ir didelius pasaulius. Tokie yra mūsų kasdienybės karžygiai. Apie tokį ir parašiau – tik mažą mažutėlį, kad su visais savo žygdarbiais tilptų į kvapnią vaikystės pievą“. (Ingrida Vizbaraitė)

Staiga Ragulis suprunkštė iš nuostabos, o Bagulis pasitrynė akis. Giraitės viduryje kybojo mažas baltas debesėlis! Debesėlis, labai panašus į tada pievos danguje matytą debesį.

– Ar ir tu jį matai? – sušnabždėjo karžygiukas.
– Taip, – nustebęs linktelėjo arkliukas.

Kiekvienas karžygiukas anksčiau ar vėliau turi išjoti į svarbiausią gyvenimo žygį. Net tuomet, kai kelionės tikslas kaip niekad mįslingas. Net tuomet, kai dar daugiau painiavos įneša Skarabėjus, išpranašaudamas kelionę į spygliuotą, skambančią salą, iš kurios Bagulis parsiveš nebe tai, ką rado. Ką reiškia ši pranašystė? Ar karžygiukas pasiruošęs įveikti išbandymus?

„Dar vakar gyvenau kažkieno galvoje, o dabar iš šitos knygelės puslapių žiūriu į tave, nustebęs skaitytojau. Gerai nesupratau, kaip tai įvyko, tik prisimenu, kad Duobelyne išgirdau brazdesį. Paskui ilgai vaikščiojau: po pievas, po akmenis, po naktį. Sutikau Gerąjį Draugą, Keistąjį Medį ir kitus sutvėrimus. Ir daug galvojau: apie save, apie daiktus, apie Visa Tai. O tada pasirodė kitas Bumba Dumba ir ištryško fontanas...“ (B. D.)

„Regis, Bumbos Dumbos istorijoje nevyksta nieko ypatinga. Tačiau šis, mano pamatytas ir nupieštas, pasaulis yra ypatingas – tikiu, kad būtent tokį jį kiekvieno ryto pirmąją akimirką išvysta vaikas: lyg ir pažįstamą, lyg ir iki šiol nepatirtą, pilną keisčiausių įvykių ir susitikimų pažado. Ir visai nesvarbu, kokio amžiaus šis vaikas, – Bumbos Dumbos istorija tinka ir ką tik bumbtelėjusiam, ir jau pradėjusiam dumbti.“(Autorius)

„Udo ir Dra niekaip nesusikalba“ – nuotaikinga, žaismingai iliustruota pasakėlė apie neįtikėtinai keistą uodo Udo ir dramblio Dra susitikimą. Nesudėtingas, meistriškai parašytas tekstas paskatins pamąstyti ir pasikalbėti su vaiku apie tai, kaip būti nei dideliam, nei mažam, kad galėtum pastebėti, išgirsti bei suprasti gyvenančius šalia ir pats nelikti nepastebimas.

Ši knyga – tai bandymas kalbėti vaikams (ir ne tik jiems) apie senatvę kitaip. Su humoru pateikiami vaizdai ir įvykiai iš vienos tokios bobulytės kasdienybės. Su ta kasdienybe knygos herojė tvarkosi taip, kad net didžiausias pramuštgalvis ieškodamas nuotykių nesugebės. Duokdie tokią nenuobodžią senatvę kiekvienam! Bent šios knygos autoriai taip senti norėtų... O jūs?

Sakome, jog ši knyga skirta vaikams nuo 7 metų. Tačiau ji puikiai tiks ir vyresniam vaikui, ir smagiam paaugliui; manome, jog ne ką mažiau pradžiugins ir močiutes. Skaityti šią knygą vaikams kartu su močiutėmis būtų išties puiki idėja.

Ši knyga kviečia į senatvę pažvelgti kitaip. Šiek tiek su humoru, šiek tiek su ironija, šiek tiek su liūdesiu. Ji puikiai tiktų ramiam tėvų ir vaikų ar vaikų ir senelių vakarui praskaidrinti. Knygos originalumas atsiskleidžia ne tik savitu požiūriu į senatvę, sklandžiai rimuojamo gyvenimo spalvomis, bet ir tarp eilučių paslėptomis daugialypėmis prasmėmis, kurios peršoka iš puslapio į puslapį knygos puslapiuose iškirstais langeliais ir angomis.

Bobulytės Stasės gyvenimas išties nenuobodus – jai kasdien nutinka daugybė dalykų, tenka rūpintis katėmis medžiuose, sugalvoti, kaip nusigauti iki ligoninės ar anksti ryte nukasti kieme sniegą.

 Kiukis – keistas, švelnus, mistinis padarėlis, kurį mergaitė Luka parsineša namo iš parko. Jis truputį primena stebuklinių pasakų personažus – Astridos Lindgren Karlsoną, Tove Jansson Trolį Mumį; o čia – dar mažesnis ir bendraujantis su vaiku!

„Ši knyga – puiki galimybė pasidalinti paslaptimis ir mažųjų pasaulio įžvalgomis, kurių dažnai nepastebi suaugusieji. Galų gale tai puiki psichologinė lektūra, kaip bendrauti su mažesniu išdykusiu broliuku ar kaimynu. Humoras primena gerąsias A. A. Milne'o („Mikės Pūkuotuko“) ar D. Bisseto („Aukštyn kojom“) pasakų tradicijas.“ (Vytautas V. Landsbergis)

ŽURNALAI

Laimiukas

Lututė

Bitutė

Flintas

Tipu Tapu

Vakaro žvaigždelė

Gyvūnų spalvos

Skaityk! Laisvėk! Tobulėk!

Kas svarbu rašant aprašymą

Abėcėlė

Lietuvių kalbos abėcėlę sudaro 32 didžiosios ir mažosios lotynų abėcėlės raidės:

Aa Ąą Bb C Čč Dd Ee Ęę Ėė Ff Gg Hh Ii Įį Yy Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Rr Ss Šš Tt Uu Ųų Ūū Vv Zz Žž.

 

Kuris garsas žodžio pradžioje?

Padėk gaideliui laimėti

Įrašyk teisingai

Dvibalsiai ai, ei, ui.

Kokios raidės praleistos?

Rašykime raides taisyklingai

Rask žodį

Kartuvės